Łódź, ul. Dowborczyków 30/34
42 674 16 84
Pn – Pt. 8.30 – 20.00 | Sb. 9.00 – 14.00
Radomsko, ul. Metalurgii 1
44 683 59 29
Pn – Pt. 8.30 – 20.00 | Sb. 9.00 – 14.00

Bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym

Bezpieczeństwo pacjenta w gabinecie dentystycznym zapewnia stomatolog, który wykonuje niezbędne w danym przypadku procedury lecznicze. Ale nie mniej ważne jest użycie całkowicie bezpiecznych dla pacjenta, odpowiednio wysterylizowanych instrumentów medycznych.

W celu zapewnienia pacjentowi pełnego bezpieczeństwa, podczas leczenia stosuje się akcesoria jednorazowego użytku, jak i instrumenty wielokrotnego użytku, które poddawane są profesjonalnej dekontaminacji.

Aby zapobiec tzw. zakażeniom krzyżowym (przenoszeniu patogenów z jednego pacjenta na drugiego poprzez niezdezynfekowane narzędzia i powierzchnie) oraz uniknąć infekcji chorobami zakaźnymi (HIV, źółtaczka zakaźna), w gabinecie obowiązują restrykcyjne zasady sterylizacji i dezynfekcji.

Na początek instrumenty te trafiają do pojemnika z specjalnym roztworem. Po upływie wymaganego czasu są myte i oczyszczane z resztek organicznych i poddane procesowi suszenia (małe instrumenty są myte w myjkach ultradźwiękowych). Następnie, po procesie suszenia, instrumenty są pojedynczo pakowane w specjalne rękawy papierowo-foliowe.
Aby proces sterylizowania narzędzi był na bieżąco kontrolowany, stosujemy specjalne wskaźniki sterylizacji.

Tak przygotowane pakiety trafiają do autoklawu, w którym para pod dużym ciśnieniem, o temp. 135oC, w czasie od 30 do 90 min przeprowadza pełny procesu sterylizacji. Przygotowane w ten sposób jałowe instrumenty trafiają do gabinetów zabiegowych, gdzie mogą być bezpiecznie używane u pacjenta.

Hygiena amica valetudinis (Higiena przyjaciółką zdrowia).