Bonding – co musisz wiedzieć o tym zabiegu?

Ukruszenia, pęknięcia, przebarwienia – istnieje wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na estetykę i funkcjonalność zębów. Współczesna stomatologia ma jednak wiele metod na niwelowanie tego typu niedoskonałości. Jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów w tym zakresie jest bonding. Pozwala on poprawić wygląd zębów już podczas jednej wizyty u dentysty, ale należy pamiętać, że nie są to rezultaty tak trwałe, jak np. w przypadku licówek.

Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, polegający na wykorzystaniu specjalnych materiałów kompozytowych do odbudowy niewielkich uszkodzeń oraz niwelowania drobnych nieprawidłowości estetycznych zębów.

Niewątpliwym atutem bondingu jest to, że do uzyskania oczekiwanych przez pacjenta efektów wystarcza jedna wizyta u dentysty – w przeciwieństwie np. do licówek, przy których konieczna jest praca technika dentystycznego, co wydłuża czas leczenia. Z drugiej strony, bonding pozwala na odbudowę naprawdę niewielkich, kosmetycznych uszkodzeń, a dodatkowo – jego efekty są zdecydowanie mniej trwałe. Utrzymują się bowiem maksymalnie przez 4-5 lat.

Bonding – wskazania i przeciwwskazania

Wśród wskazań do przeprowadzania zabiegu bondingu znajduje się:

  • odbudowa niewielkich pęknięć zębów,
  • odbudowa kosmetycznych ukruszeń korony,
  • maskowanie przebarwień zębów,
  • likwidacja diastemy o niewielkim stopniu zaawansowania,
  • zamykanie niewielkich przerw między zębami.

Warto pamiętać, że bonding stosuje się wyłącznie w przypadku niewielkich uszkodzeń i przebarwień – w innych, poważniejszych przypadkach lepszym rozwiązaniem będą licówki. Oczywiście zabiegu nie można wykonać na zębach z próchnicą czy u osób ze stanami zapalnymi i chorobami przyzębia – najpierw konieczne jest ich wyleczenie. Bonding nie jest zalecany również pacjentom z bruksizmem oraz szkodliwymi nawykami, takimi jak obgryzanie paznokci, podgryzanie długopisu podczas pracy itp.

Bonding – jak przebiega?

Jak już wspomniano, bonding jest zabiegiem przeprowadzanym z reguły na jednej wizycie. Rozpoczyna się od profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów przez lekarza, a następnie ich delikatnego wytrawienia. W kolejnym etapie na przednią powierzchnię zębów nakładany jest materiał kompozytowy w barwie dopasowanej do naturalnego koloru zębów pacjenta – po utwardzeniu go przy pomocy lampy można opuścić gabinet.

Bonding – wady i zalety

Bonding jest z pewnością zabiegiem krótkotrwałym i dającym praktycznie natychmiastowe efekty. Są sytuacje, w których warto rozważyć jego wykonanie – może to być np. nagłe niewielkie pęknięcie czy ukruszenie zębów przed ważnym wydarzeniem, np. ślubem czy rozmową kwalifikacyjną o pracę. Gdy liczy się przede wszystkim czas i szybkie rezultaty, bonding z pewnością spełni oczekiwania estetyczne i funkcjonalne.

Należy jednak pamiętać, że np. w porównaniu do licówek trwałość bondingu nie jest idealna – efekty utrzymują się maksymalnie 4-5 lat. W dużej mierze zależą one także od pacjenta – jego nawyków żywieniowych (niestety, materiały kompozytowe używane podczas zabiegów bondingu są podatne na działanie barwników znajdujących się w żywności i napojach) oraz poziomu higieny jamy ustnej. Dodatkowo, bonding znajduje zastosowanie jedynie w przypadku niewielkich pęknięć czy przebarwień – bardziej zaawansowane defekty wymagają już innych rozwiązań.

Twoim problemem są przebarwienia zębów? Doszło u Ciebie do pęknięcia zęba? A może masz kompleksy spowodowane diastemą? W klinikach TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku doświadczeni lekarze dentyści dobiorą najlepszą dla Ciebie metodę niwelowania tego typu uszkodzeń i niedoskonałości!

Skontaktuj się z nami i umów na konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie za pomocą formularza lub strony kontaktowej. Zapraszamy!