Łódź, ul. Dowborczyków 30/34
42 674 16 84
Pn – Pt. 8.30 – 20.00 | Sb. 9.00 – 14.00
Radomsko, ul. Metalurgii 1
44 683 59 29
Pn – Pt. 8.30 – 20.00 | Sb. 9.00 – 14.00

Do dentysty bez obaw

Do dentysty bez obaw? Nawet teraz, gdy wciąż zmagamy się z pandemią COVID-19?

Oczywiście, że tak!

Z pewnością wielu z Was przed wizytą u lekarza przeżywała stres, uczucie skrępowania, strachu przed diagnozą, obawę przed bolesnym badaniem oraz leczeniem.

Wizyta u dentysty większości z Was kojarzy się zwykle ze strachem przed bólem – to jeden z wielu koszmarów sennych, które czasami spełniają się na jawie.

Daję do rozważenia, do przemyślenia, do zastanowienia, do zadania samemu sobie pytania: jak często (jeśli kiedykolwiek), będąc u lekarza lub u lekarza dentysty pomyślałeś, czy jesteś bezpieczny, czy nie grozi Ci zakażenie np. wirusem HIV czy WZW?

Jeśli tego typu obawy pojawiły się w twojej głowie, to z pewnością po kilku wizytach u twojego dentysty, gdzie było zawsze czysto, gdzie nic nie wskazywało na łamanie zasad higieny, poczułeś się całkiem bezpiecznie i komfortowo.

Czułeś się bezpiecznie – bo twój dentysta i cały personel pomocniczy, w tym asystentki, zrobili wszystko, abyś nie tylko miał poczucie bezpieczeństwa, ale by przestrzeganie określonych procedur rzeczywiście zapewniło ci bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę na asystę: to właśnie personel średni jest odpowiedzialny za czystość, za sterylność instrumentów, za dezynfekcję wszystkich powierzchni, przedmiotów i urządzeń.

Jeśli do tej pory byłeś pod opieką profesjonalnego zespołu: lekarza i asysty dbających o zasady higieny, zasady postępowania aseptycznego chroniące pacjenta przed zakażeniem HIV, WZW i innymi chorobami, to teraz – w obliczu dodatkowych zagrożeń, takich jak koronawirus – możesz czuć się tym bardziej bezpiecznie i wrócić do swojego dentysty.

Pamiętaj, drogi Pacjencie, że w naszej pracy, w Stomatologii TMK – obok umiejętności stricte profesjonalnych – najważniejsza jest odpowiedzialność zawodowa i etyka.

Jeżeli twój dentysta i asysta, jeżeli twoja higienistka, która do tej pory dbała o kondycję twoich dziąseł i piękno twojego uśmiechu byli odpowiedzialni i chronili cię przed zakażeniem wielu bardzo groźnymi chorobami, to w obliczu COVID-19 również zadbają o twoje bezpieczeństwo.

Jeśli wrócisz do swojego lekarza, do asysty, do swojej higienistki, to z pewnością nic ci nie grozi, bo odpowiedzialny i działający według określonych procedur zespół zadba o ciebie i twoich bliskich.

Nasze życie w wielu jego aspektów opiera się tylko na zaufaniu, na dobrej wierze.

Jeśli wsiadamy do samolotu, możemy polegać tylko na umiejętnościach i doświadczeniu pilotów, na profesjonalizmie stewardess i wnikliwości mechaników, którzy przygotowali maszynę do lotu – od nas, pasażerów nie zależy w zasadzie nic!

Podobnie jest w medycynie i w stomatologii – za twoje bezpieczeństwo odpowiadają ludzie, którzy są profesjonalistami w swoim fachu.

Cóż, bywa, że ktoś zawodzi nasze bezgraniczne zaufanie, zdarza się, że jesteśmy totalnie rozczarowani, zawiedzeni – do tego stopnia, że nie chce nam się żyć.

Ale mimo to, bez zaufania, bez wiary w dobre intencje drugiego człowieka nie można żyć, nie da się prawidłowo funkcjonować.

Jesteśmy skazani na zaufanie drugiemu człowiekowi.

Im więcej mamy przesłanek, by komuś uwierzyć, zaufać, tym łatwiej podejmować nam decyzje dotyczące naszego zdrowia i życia.

Jeśli długo nie byłeś u dentysty, jeśli nawet nie masz żadnych dolegliwości i jesteś przekonany, że z twoimi zębami jest wszystko dobrze, to pamiętaj, aby przynajmniej raz na pół roku skontrolować zdrowie jamy ustnej i zębów.

O tym, jak ważne jest zdrowie zębów, dziąseł, poprawne działanie mięśni twarzy i stawów dla ogólnego stanu zdrowia, powiem wam następnym razem.