Ortodoncja

Wiesz, że ustawienie Twoich zębów jest dalekie od ideału, ale obawiasz się długich miesięcy (a może i paru lat) żmudnego leczenia ortodontycznego, któremu towarzyszy dyskomfort i ból? W naszej klinice osiągniesz swój cel bez wielkich wyrzeczeń, jakie wiążą się z tradycyjnym leczeniem przy użyciu metalowych aparatów. Wystarczy zgłosić się na przewidywalne, godne XXI wieku leczenie z użyciem indywidualnie projektowanych dla Ciebie nakładek.


Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie wad zgryzu powinno rozpocząć się możliwie najwcześniej, tak aby zaburzenia w narządzie żucia nie doprowadziły do trwałych dysfunkcji.

U młodego organizmu szanse na dokonanie udanej korekty są znacznie większe niż u osób dorosłych. Za pomocą specjalnych aparatów leczy się wady wyrostkowo-zębowe, a także nieprawidłowe ustawienie zębów.

Po co nam prawidłowy zgryz?

Zaniedbane wady zgryzu mogą być przyczyną wielu problemów. Na przykład stłoczenie zębów utrudnia zachowanie ich higieny, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Natomiast w przypadku wady zgryzu, spowodowanej niewłaściwym ustawieniem zębów, częstym powikłaniem jest ich rozchwianie, a także stan zapalny w obrębie przyzębia. Niewłaściwy zgryz bywa też powodem różnorakich wad wymowy, zmuszających pacjenta do skorzystania z pomocy logopedy. Nieleczone wady zgryzu z czasem wpływają także na zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz powodują problemy z gryzieniem i żuciem, a tym samym oddziałują negatywnie na układ trawienny.


Aparaty ruchome – stosowane są w leczeniu dzieci. Składają się z plastikowej (akrylowej) płytki, mogącej mieć przeróżne barwy i drucianych elementów (pętli, śrub, klamer), mocujących aparat do zębów i odpowiedzialnych za różnorodne jego działanie. Niestety efekt tego leczenia jest prawie całkowicie uzależniony od zdyscyplinowania pacjenta.


Aparaty stałe – najczęściej stosowane aparaty w leczeniu wad zgryzu i wad zębowych zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Złożone są z naklejanych na zęby pierścieni i zamków oraz łuków i innych dowiązywanych elementów odpowiedzialnych za działanie takiego aparatu. W leczeniu zaburzeń narządu żucia stosuje się także fizykoterapię i ćwiczenia mięśni narządu żucia, wykonywane przez pacjenta w domu i w gabinecie lekarskim pod kierunkiem lekarza oraz szyny zgryzowe. Celem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowego modelu ruchomości żuchwy, a przez to prawidłowego obciążenia w stawie. Leczeniu poddaje się: dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zaciskanie i zgrzytanie zębami, szczękościsk.


Nastolatek u ortodonty w Łodzi

W tej grupie wiekowej najlepsze rezultaty przynoszą aparaty stałe (czyli takie, których nie można zdejmować samodzielnie). Zdarza się jednak, iż w przypadku prostych nieprawidłowości nastolatek jest leczony aparatami ruchomymi (zdejmowanymi). O tym, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie i który typ aparatu w danym przypadku sprawdzi się najlepiej – zawsze decyduje ortodonta po wnikliwym przeanalizowaniu wielu czynników (nie tylko fizjologicznych, lecz również psychologicznych). W niektórych przypadkach dla uzyskania optymalnego efektu leczenia stomatolog podejmuje decyzję o usunięciu któregoś ze stłoczonych zębów. Znaczna część młodzieży broni się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, obawiając się drwin i odrzucenia ze strony rówieśników. I choć aparaty ortodontyczne stały się w ostatnich latach modne, wciąż wielu nastolatków odnosi się do nich negatywnie. W takim przypadku stomatolog nie powinien rozpoczynać leczenia za wszelką cenę i poczekać z założeniem aparatu na świadomą decyzję pacjenta. Leczenie ortodontyczne nie może odbywać się pod przymusem, gdyż jego pozytywny skutek zależy od właściwego zmotywowania i determinacji pacjenta.

Czy wiesz, że…
Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie wszystkich chorych zębów i zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł. Ubytki próchnicowe muszą zostać przez dentystę oczyszczone, natomiast zęby martwe – usunięte lub przeleczone kanałowo. Jeśli stomatolog uzna to za wskazane, należy również przeprowadzić lakierowanie fluorem w celu wzmocnienia szkliwa zębów.