Stomatologia estetyczna

Estetyka to w ostatnich latach coraz częstszy powód wizyt pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Rosnące oczekiwania w tym zakresie sprawiają, ze w DENTO CLINIC dbamy o to, aby efekt naszej pracy zawsze współgrał z twarzą i osobowością pacjenta, ale nie mniej ważne jest zachowanie prawidłowych funkcji całego narządu żucia.

Chęć posiadania pięknego uśmiechu wynika z tego, że większość z nas (nawet 80% uczestników przeprowadzanych badań) nie jest zadowolonych ze swojego uśmiechu. Podobnie jak cały nasz organizm, zęby starzeją się, zmienia się ich odcień, kształt, ustawienie, tracimy je (co często prowadzi do nieprawidłowej okluzji).


Tak zwany „hollywódzki uśmiech” sprzed dwóch czy trzech dekad charakteryzował się zbyt białymi i idealnie wyrównanymi zębami. Współczesna stomatologia skupia się raczej na tym, by każdemu pacjentowi zapewnić jego własny najpiękniejszy uśmiech. Powinien on w pełni współgrać z wyglądem, osobowością i charakterem pacjenta, mieć harmonijną linię zębów i dziąseł, zapewniać odpowiednią dynamikę uśmiechu oraz ekspozycję zębów (przy mówieniu, uśmiechu itd.). Można to uzyskać dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym, które umożliwiają zaprojektowanie każdego uśmiechu w ogromną precyzją i ułatwiają kontrolę nad przebiegiem całej terapii. Dodatkowo odbudowa uśmiechu (w tym uzupełnienie braków zębowych, zwłaszcza mnogich) pozwala uzyskać efekt odmłodzenia twarzy.

W zasadzie wszystkie dziedziny stomatologii, jak i poszczególne procedury można uznać za „estetyczne”, o ile ich efekt poprawia wygląd, zachowując przy tym walor naturalności. Niemniej kilka zabiegów bywa utożsamianych ze stomatologią zapewniającą pożądany efekt estetyczny.


Do zabiegów, które poprawiają estetykę uśmiechu należą:

Higienizacja w gabinecie dentystycznym

Zabiegiem, który spełnia kryteria procedury z zakresu stomatologii estetycznej jest profesjonalne oczyszczanie zębów. Polega on na usuwaniu złogów kamienia i osadów, jest zarazem podstawowym elementem profilaktyki chorób przyzębia (dziąseł i kości).

W DENTO CLINIC do usuwania kamienia nazębnego stosujemy urządzenie o nazwie Cavitron. Przy jego użyciu bezboleśnie usuwamy złogi zarówno naddziąsłowe, jak i znajdujące się nawet 4 mm poddziąsłowo. Zabieg przy użyciu Cavitronu obejmuje także piaskowanie osadów oraz dokładne polerowania z użyciem specjalistycznych past. Wygładzenie powierzchni zębów sprawia, że płytka nazębna osadza się na nich wolniej.

Nie mniej ważnym elementem wizyty higienizacyjnej w klinice jest instruktaż higieny jamy ustnej, dzięki któremu pacjent może we własnym zakresie odpowiednio zadbać o swoje zęby i dziąsła.


Licówki

Licówki to wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego „łuski”, które mocuje się na zewnętrznej, widocznej części zęba, co znacznie poprawia estetykę. Dla zachowania efektu naturalności i piękna nierzadko wykonuje się licówki na dziesięciu zębach – od „piątki” do „piątki” – co zapewnia także jednolitość i spójność. Licówki sprawdzają się m.in. wtedy, gdy zęby pacjenta są przebarwione, uszkodzone (np. popękane), nierówne, gdy są pomiędzy nimi nieestetyczne przerwy. Zanim jednak będzie można zastosować licówki, należy upewnić się, że zachowana jest prawidłowa okluzja.


Wybielanie zębów

Zabiegiem estetycznym jest wybielanie zębów, które przydaje naszemu uśmiechowi świeżości, ujmuje lat (z czasem warstwa szkliwa ulega ścieńczeniu i zęby osób starszych w naturalny sposób stają się lekko żółtawe). Pacjenci mogą stosować techniki wybielania samodzielnie (wybielające pasty do zębów lub preparaty do zastosowania domowego z niskim stężeniem substancji czynnych). Jeżeli jednak marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, można go osiągnąć przy użyciu nowoczesnych, a zarazem bezpiecznych metod i preparatów wybielających do zastosowania w gabinecie przez lekarza.

W DENTO CLINIC proponujemy poniższe dwie metody wybielania:

  • metoda nakładkowa – pacjent użytkuje przez około dwa tygodnie dopasowane do jego uzębienia nakładki, na które samodzielnie aplikuje preparat wybielający,
  • wybielanie w gabinecie stomatologicznym przez stomatologa – w procedurze tej stosujemy produkt Prevdent, który poza efektem rozjaśniania i nabłyszczenia, odbudowuje szkliwo (dzięki zastosowaniu nanohydroksyapatytów).

Wybielanie zębów nie może być stosowane u osób, u których występują jakiekolwiek przeciwwskazania, lekarz nie stosuje go także dopóki nie nastąpi wymiana nieszczelnego lub uszkodzonego wypełnienia. Przed zabiegiem wskazana może być też kompleksowa higienizacja.

Po zastosowaniu wybielania u pacjenta może wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów. Efekt wybielania z jakim opuszczamy klinikę nie jest trwały – zabiegi takie wymagają powtarzania (średnio co kilka lub kilkanaście miesięcy), a ich częstość zależy m.in. od nawyków higienizacyjnych pacjenta, diety, palenia tytoniu i innych czynników.