Fotografia cyfrowa Łódź i Radomsko

Przez lata niedoceniana, fotografia cyfrowa odgrywa obecnie coraz istotniejszą rolę w przebiegu leczenia stomatologicznego – jako istotny element rzetelnego badania pacjenta oraz komunikacji z pacjentem.

Fotografia cyfrowa – wsparcie w badaniu i cenne narzędzie w komunikacji z pacjentem

Fotografia cyfrowa stanowi znakomite i wciąż nie dość często wykorzystywane narzędzie w komunikacji lekarza z pacjentem. Pozwala na zarejestrowanie stanu uzębienia pacjenta i przedstawienie mu problemów natury medycznej, których pacjent najczęściej nie jest świadomy – ze względu na trudności z przeprowadzaniem wizualnej kontroli własnej jamy ustnej. Pacjenci nie pamiętają też, które zęby były leczone, nie zawsze też odczuwają dolegliwości bólowe w przypadku zmian w tkankach twardych lub miękkich, które wymagają ingerencji stomatologa. Tym bardziej nie zdają sobie sprawy z zaniedbań higienicznych, przede wszystkim obecności kamienia nazębnego (szczególnie w miejscach trudno dostępnych). Pacjenci nie mają ponadto świadomości skutków niepożądanych procesów toczących się niejednokrotnie przez całe dziesięciolecia, takich jak patologiczne ścieranie twardych tkanek zęba.

Doświadczenia lekarzy z prezentacji pacjentom zdjęć stanu zdrowia ich jamy ustnej wskazują na to, że pacjenci są najczęściej nieświadomi tego, w jak złym stanie jest ich uzębienie i wykazują znacznie większą gotowość podjęcia leczenia.

Fotografie cyfrowe winny być wykonywane już podczas pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie – po to, by zarejestrować stan zdrowia uzębienia i tkanek miękkich jamy ustnej w chwili zgłoszenia się do leczenia. Wysokiej rozdzielczości, bardzo dobrze doświetlone fotografie mają nie tylko wartość dokumentacyjną, ale też stanowią element badania, gdyż niejednokrotnie pozwalają lekarzowi dostrzec szczegóły, które zostały pominięte przy zastosowaniu innych elementów badania.

Fotografia cyfrowa „przed” i „po”

Co nie mniej istotne, cyfrowe zdjęcia wewnątrzustne i zewnątrzustne wykonywane na różnych etapach leczenia uświadamiają pacjentowi zmiany następujące wraz z kolejnymi etapami terapii, zbliżające go do wyleczenia. Są również potwierdzeniem słuszności decyzji podjęcia leczenia. Lekarzowi natomiast umożliwiają lepszą i stałą kontrolę nad przebiegiem leczenia. Stały fotograficzny monitoring zmian jest istotny przede wszystkim w przypadku obecności w jamie ustnej zmian nowotworowych.

Fotografia cyfrowa a Digital Smile Design

Fotografia cyfrowa jest niezbędna między innymi w prawidłowym projektowaniu uśmiechu przy zastosowaniu metody Digital Smile Design (DSD). Wykonywane są w niej cyfrowe fotografie całej twarzy pacjenta w różnych ujęciach, które następnie służą do projektowania planowanej, często radykalnej przebudowy uśmiechu pacjenta. Dzięki komputerowym wizualizacjom pacjent może nie tylko zobaczyć, jak jego uśmiech będzie się prezentować po zakończonym leczeniu, ale i brać czynny udział w jego projektowaniu, zależnie od własnych preferencji i oczekiwań. Z kolei dla lekarza fotografie cyfrowe stanowią nieocenioną pomoc w dokonaniu i analizie niezbędnych pomiarów, które umożliwią leczenie wolne bez błędów.