Wkład koronowo-korzeniowy – w jakich sytuacjach się go stosuje?

2023-02-07
Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który osadza się w wyleczonym uprzednio kanale korzeniowym. Z jednej strony, służy on do wzmocnienia zębów silnie zniszczonych przez próchnicę, z których udaje się uratować jedynie część korzeniową, z drugiej – jest podstawą do późniejszego osadzenia korony protetycznej. Dzięki temu uzyskać można w pełni funkcjonalne, trwałe i estetyczne odtworzenie […]

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który osadza się w wyleczonym uprzednio kanale korzeniowym. Z jednej strony, służy on do wzmocnienia zębów silnie zniszczonych przez próchnicę, z których udaje się uratować jedynie część korzeniową, z drugiej – jest podstawą do późniejszego osadzenia korony protetycznej. Dzięki temu uzyskać można w pełni funkcjonalne, trwałe i estetyczne odtworzenie zęba. Leczenie protetyczne z zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych oferujemy pacjentom naszych klinik TMK Stomatologia w Łodzi i Radomsku.

W praktyce stomatologicznej zdarzają się sytuacje, że ubytki próchnicowe diagnozowane u pacjentów są tak rozległe, że nie ma możliwości zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego, mimo że współczesna stomatologia dąży do tego, by umożliwić pacjentowi jak najdłuższe korzystanie z zębów własnych. W takich przypadkach wykorzystuje się rozwiązania dostępne w ramach protetyki – jednym z nich jest leczenie z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego.

Wkład koronowo-korzeniowy – co to jest?

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, który osadza się w uprzednio oczyszczonym oraz wyleczonym kanale korzeniowym zęba własnego pacjenta. Z jednej strony stanowi od pewnego rodzaju wzmocnienie zęba mocno zniszczonego przez próchnicę, z którego uratowana została jedynie część korzeniowa, z drugiej – stanowi podstawę, na której później osadza się koronę protetyczną, uzyskując pełne odtworzenie funkcjonalne i estetyczne zęba.

Wkład koronowo-korzeniowy – rodzaje

We współczesnym leczeniu protetycznym stosuje się dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych: standardowe i indywidualne.

Wkład koronowo-korzeniowy standardowy:

 • jest wytwarzany fabrycznie w określonych przez producenta kształtach i rozmiarach,
 • może być zastosowany już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, co skraca czas leczenia,
 • może być mniej wytrzymały pod względem mechanicznym.

Wkład koronowo-korzeniowy indywidualny:

 • jest wykonywany indywidualnie i dopasowany do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta,
 • wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym,
 • jest bardziej wytrzymały i trwały pod względem mechanicznym.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z kompozytów, stopów złota i tytanu, tlenku cyrkonu czy włókna szklanego. Różnią się one właściwościami, estetyką i trwałością, co ostatecznie ma wpływ również na koszty leczenia.

Wkład koronowo-korzeniowy – wskazania i przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspomniano, wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się najczęściej w leczeniu zębów z bardzo silnie zniszczoną koroną, w przypadku której nie ma możliwości odbudowy metodami zachowawczymi. Drugim głównym wskazaniem jest wzmocnienie zębów leczonych endodontycznie, które mają służyć jako podbudowa pod różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne – korony, mosty czy protezy overdenture.

Oczywiście wkładów koronowo-korzeniowych nie stosuje się u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań do leczenia z użyciem tego rozwiązania znajdują się:

 • zmiany okołowierzchołkowe,
 • silne rozchwianie zębów,
 • nieprawidłowa budowa anatomiczna korzeni (korzenie krótkie, korzenie zakrzywione),
 • podłużne pęknięcie korzenia,
 • zaawansowane zmiany zapalne przyzębia.

Wkład koronowo-korzeniowy – jak przebiega leczenie?

Leczenie protetyczne z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego rozpoczyna się od ogólnego badania zdrowia jamy ustnej pacjenta – w pierwszej kolejności należy wyleczyć ewentualne ubytki próchnicowe oraz choroby przyzębia. Wskazane jest także wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli ocenić stan korzenia, tkanek okołowierzchołkowych oraz kości.

Samo leczenie zależne jest od rodzaju wkładu, jaki stosuje stomatolog. W przypadku wkładu standardowego lekarz osadza go w korzeniu od razu po poszerzeniu światła kanału na jednej wizycie. Jeśli jednak stosowany jest wkład koronowo-korzeniowy indywidualny, najpierw należy pobrać wycisk kanału wraz z otaczającymi go tkankami. Dopiero gdy zostanie przygotowany w laboratorium protetycznym, można go osadzić w jamie ustnej pacjenta, a następnie umieścić na nim koronę protetyczną. Całość leczenia przywraca pełną fizjologiczną funkcjonalność zęba oraz jego estetyczny wygląd.

Pełen zakres leczenia protetycznego, również z zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych, oferujemy pacjentom w klinikach TMK Stomatologia w Łodzi oraz Radomsku. Zapewniamy opiekę doświadczonych stomatologów oraz leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub strony kontaktowej.